YAKLAŞIK 500 BİN FİDAN DİKTİK

398
https://www.youtube.com/watch?v=GHOT8aRpRwY
Yayın tarihi 11 Kasım 2019 -
Haber-Foto: Şeref Kahraman, Ece Eraslan / Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türkiye genelinde 11.11.2019 tarihinde saat:11.11’de ’11 milyon fidan dikimi’ etkinliği, Kayseri’de Kocasinan Akçatepe Ağaçlandırma Tören Alanı’nda gerçekleşti. Bu kapsamda Kayseri genelinde 487 bin 500 adet fidan dikildi.
Türkiye genelinde ’11 milyon fidan dikimi’ etkinliği kapsamında Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kayseri, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat olmak üzere 5 ilde 1 milyon 100 bin 500 adet fidan dikilecek.
Bu kapsamda Kayseri genelinde 44 bin kişinin katılımıyla 487 bin 500 fidan dikimi etkinliği gerçekleştirildi. Kocasinan Akçatepe Ağaçlandırma Tören Alanı’nda düzenlenen etkinliğe Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, AK Parti Kayseri milletvekili Mehmet Özhaseki, MHP Milletvekili İsmail Özdemir, Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Ercan Teke, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, metropol ilçe başkanları, Ak Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, MHP İl Başkanı Serkan Tok, İl Müftüsü Şahin Güven, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci ve çok sayıda vatandaş katıldı.
100 BİN ADET FİDAN DİKİLDİ
Açılış konuşmasını yapan Kayseri Orman Bölge Müdürü İsa Çapkın, her yıl 11 Kasım gününün Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edildiğini ifade ederek, “Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kayseri, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat olmak üzere 5 ilde 1 milyon 100 bin 500 adet fidan dikilecek. Kayseri ilimiz genelinde 157 adet lokasyonda yaklaşık 44 bin kişinin katılımıyla 487 bin 500 adet fidan dikilecek. Bulunduğumuz Kocasinan Akçatepe Ağaçlandırma Tören Alanı’nda 146 hektar alanda karaçam, sedir, iğde ve mahlep türlerinden toplam 100 bin adet fidan dikildi” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da yaptığı konuşmada, “Her bölgede, her ilçemizde bu çalışmalar devam edecektir. Peygamberimiz (sav) kıyamet kopacak olsa elinizdeki ağacı dikin uyarısı ve felsefesi asla göz ardı edilemez. Aşağı yukarı 25 yıldır Kayserimizi daha yeşil, daha çevreci bir anlayış yolunda irade gösteriyoruz” diye konuştu.
“KAYSERİ OLARAK TÜRKİYE ORTALAMASININ BAYAĞI GERİSİNDEYİZ”
Vali Şehmus Günaydın ise en çok ağacın Kayseri’de dikileceğini belirterek, “Bu ağaçları sadece bugün değil, yılın uygun zamanlarında dikmek zorundayız. Kayseri’de ağaç dikimi konusunda çok önemli çalışmalar yapılmış. Yapılan bu çalışmalara rağmen, Kayseri olarak hala Türkiye ortalamasının bayağı gerisindeyiz. Türkiye ortalaması yaklaşık olarak yüzölçümün yüzde 24’ü ormanlarla kaplı ama Kayseri’mizde maalesef yüzde 10 civarındayız” ifadelerini kullandı.
AK Parti Kayseri milletvekili, Çevre ve Şehircilik eski bakanı Mehmet Özhaseki de emeği geçen herkese teşekkür etti.
Daha sonra fidanları doğru dikmek için toprak muhafaza şefi Erkut Uluç doğru fidan dikmek için bilgiler verdi.
Konuşmaların ardından fidan dikimine geçildi ve Kayseri protokolü, vatandaşlar ile birlikte fidan dikip, hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Kategori

Reklam

Yorumunu ekle