Provokatörlere dikkat! Çocukların kaldığı Suriyeli evleri yakmaya çalışmışlar

401
https://www.youtube.com/watch?v=IELhGMDVpb0
Yayın tarihi 3 Mart 2020 -
Haber: Eda Özdoğan – Kayseri’de bazı mahallelerde yaşayan Suriyelilerin evlerinin camlarının kırıldığı, evlerin yakılmaya çalışıldığı iddia edildi. Bir Suriyeli şahıs, çektiği videoda yardım isteyerek, “Bu yapılanlara ne bu devletin ne de bu iyi kalpli vatandaşların ne de kimsenin rızası yoktur” dedi.
Suriye’nin İdlib kentinde rejimin hain saldırısı sonrası 36 askerimizin şehit, 32 askerimizin yaralanmasının ardından hükümet yetkilileri, Suriye politikasını değiştirdi. Avrupa kapıları gitmek isteyen Suriyelilere açılırken, Kayseri’de de bazı üzücü olayların yaşandığı ortaya çıktı. Kazım Karabekir Mahallesi’nde bir grup provokatörün, Suriyelilerin kaldığı, içerisinde çocuk, kadınların olduğu evlere saldırıldığı iddia edildi. Evlerin camının kırıldığını, yakılmaya çalışıldığını iddia eden bir Suriyeli şahıs çektiği videoyu sosyal medyada paylaştı. Videoda Suriyeli şahıs şunları söyledi: “Selamın Aleyküm, merhaba gençler, Kayseri Kazım Karabekir Mahallesinde biz burada çok kötü durumdayız, bugün çocuklarımın gördüğü şiddet Suriye’de yaşadıklarından daha acıdır, dilimizin söyleyebileceği tam manasıyla korkunç durumdayız. Sizden ricam budur ki, benim kimseden alacağım falan yoktur ne Türk kardeşlerimizden ne de başkasından. Bizi vurdular, evimizin cmlarını kırdılar, evi yakmak istediler, evimiz az kalsın yanmak üzereydi ve bunu bilirm ki bu yapılanlara ne bu devletin ne de bu iyi kalpli vatandaşların ne de kimsenin rızası yoktur. Bu sadece bir fitnedir. Sizden ricam sesimin ulaşmasını isterim çünkü bu her babanın yapabileceği birşeydir. sonuçta çocuklarını korumak zorunda., bize ateş atsalar bile ölsekte çocuklarımızı korumak zorundayız. Bütün kızgın gençlere ve medyaya sesimin ulaşmasını isterim. Bz hepimiz müslümanız, biz halk olarak Türk askerleri öldürmedik ve tam tersi biz destekliyoruz. Allhın adını anarak yemin ederim ki bu acı hepimizin acısıdır biz sizden daha üzgünüz. Canımız yanıp üzüldük ama elimizden birşey gelmiyor.”
Müslüman bir millete mülteci olarak geldiklerini ifade eden şahıs, “Hem bizi hem şerefimizi korumak için buraya geldik, burada kuşatma altında kalmak için gelmedik. Bakın biz iki gündür bu durumdayız benim eniştem engellidir ayağı kesik, dün sokakta yolunu kesip vurdular.Hem gözünü hemde öbür ayağını vurdular. Gençler kardeşlerimize sesimizin ulaşmasını istiyoruz, biz Türk milletiyle beraberiz Türk kardeşlerimizle beraberiz kendi baş sağlığını da diledik acılarını bizde çekiyoruz.Bize karşı bu gösterilen tepkili şiddete gerek yoktu, umarım sesimiz en hızlı şekilde yetkiliere ulaşır bu olaylara çare bulunur. Size teşekkür eder ve şunu tekrar söylerim ki kimseden alacağım yoktur Allahtan herkesi affetmesini dilerim. Fitne istemiyoruz artık” diye konuştu.
Emniyet yetkilileri de özellikle gençleri uyararak, provokatörlere karşı dikkatli olunmasını istedi.
Kategori

Reklam

Yorumunu ekle