Kayseri’ye Dijital Gösterim Merkezi

433
https://www.youtube.com/watch?v=Kqx8tyTf4c0
Yayın tarihi 16 Mart 2020 -
SON TEKNOLOJİ İLE DESTAN GÜNLERİNE GİDECEKSİNİZ
(Özel) Haber-Foto: Şeref Kahraman – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını ‘Patara Yılı’ ilan ettiklerini duyurmasının ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Kayseri başta olmak üzere 6 ilde dijital gösterim merkezi açacak. Merkezde, vatandaşlar milli, tarihi, kültürel ve bilimsel zenginliklerimize, yeni iletişim ve gösterim teknikleri ile ulaşacak.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını ‘Patara Yılı’ ilan etmesi ve TBMM’nin kuruluşunun 100 yılı münasebetiyle Türkiye’nin değerleri ve Kayseri’nin kültürel mirasını Türkiye’de hiç kullanılmamış dijital teknoloji ile vatandaşların erişimine sunmaya hazırlanıyor.
Cumhuriyet Meydanı, Hunat Hatun Medresesi ile Zeynel Abidin Türbesi arasında yapılacak olan Türkiye Cumhuriyet Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dijital Gösterim Merkezi için hummalı çalışma sürüyor.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Dijital Gösterim Merkezleri ile milli, tarihi, kültürel ve bilimsel zenginliklerimizi yeni iletişim ve gösterim tekniklerini kullanarak bütün vatandaşlarımızın erişimine sunmayı amaçlıyor.
Dijital Gösterim Merkezi’nde Kayseri’nin yerel, kültürel mirası konu edilecek, milli ve dini bayramlarda programlar yapılacak. Merkezde videolar, dijital hologramlar ve üç boyutlu görseller yer alacak.
Kayseri’nin yanı sıra Samsun, Diyarbakır, Çanakkale, Antalya ve Konya olmak üzere 6 ilde Dijital Gösterim Merkezi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki günlerde açılışın yapılması bekleniyor.
Patara ne demek?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılını ‘Patara Yılı’ ilan ettiklerini duyurdu. Antalya’da bulunan antik kent Patara, ilklerin ve enlerin kenti olarak geçiyor. Likya Birliği’nin oy hakkına sahip 16 şehrinden biri olan Patara, Büyük İskender’in kuşattığı kentler arasında yer alıyor. Mitolojik öykülerde Patara’yı su perisi Lykia ile birlikte Apollon’un oğlu Paturus’un kurduğu belirtiliyor. Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas’ın da Pataralı olduğu söyleniyor. Romalılar döneminde önemli bir ticaret merkezi olan Patara, Bizanslılar döneminde de bu önemini sürdürmüş. Patara Antik Kenti’nin sahilinde yer alan Patara Plajı, tarihi ve kültürel mirasıyla ziyaretçilerine muhteşem bir deneyim sunuyor.
Kategori

Reklam

Yorumunu ekle