Kayseri’den 2 Hasta Uçak Ambulansla İstanbul’a sevk edildi

431
https://www.youtube.com/watch?v=tKg4W_c8mJg
Yayın tarihi 29 Aralık 2019 -
Kayseri Şehir Hastanesi’nde tedavi gören akciğer hastası Figen Özdemir (46) ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde tedavi gören downsendromlu kalp hastası Kerim Kodalak’ın (4), yapılan temaslar sonucunda uçak ambulansla İstanbul’a nakledilmesine karar verildi.
Nakil kararının ardından iki farklı hastanede tedavi gören Özdemir ve Kodalak aynı anda ambulanslarla Kayseri Hava Limanına getirilerek uçak ambulansa sağlık yolculuğuna çıktılar.
Nakil sırasında açıklamalarda bulunan Kayseri Şehir Hastanesi’nde görevli Dr. MevlüdeCeran; “4 yaşında ki hastamız doğuştan downsendromu olarak doğmuştur. Bu nedenle kalp anomalisi vardır. Doğduğu zaman ameliyat edilmiş. Şu anda da kalbinde blok dediğiniz bir olay gerçekleşmiştir. Bu nedenle kalp pili takılması için İstanbul’ da bulunan bir hastaneye gitmesi gerekiyor. Uzun bir yola dayanamayacağı için kara yoluyla değil, hava ambulansı ile nakledilmesi uygun görülmüştür. İkinci hastamız 46 yaşında Figen Özdemir’in ise akciğer damarlarına vücudun herhangi bir yerinden pıhtı atmış. Bu nedenle solunum sıkıntısı çeken bir hastamız, İstanbul’ a nakledilmesi gerekiyordu. Karayolu hasta için uygun olmayacağından dolayı yine bu hasta içinde uçak ambulansı değerlendirdik. Uçak ambulansla kısa sürede İstanbul’ a ulaşmaları hastalarımız için hayat kurtarıcı olmuştur” dedi.
Verilen hizmetten dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve sağlık yöneticilerine teşekkür eden Kerem Kodalak’ ın Babaannesi Nuriye Kodalak ise “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Allah razı olsun. O bizim her zaman arkamızda duruyor. Şu an bu hizmet olmasaydı bizim çocuğumuz havalimanından uçup gidemeyecekti. Çok zor durumda kalacaktık” dedi. Kurumsal
Kategori

Reklam

Yorumunu ekle