Kayseri Açık Cezaevine Rüşvet operasyonu – 13 Tutuklama

345
https://www.youtube.com/watch?v=LwdbsyEL2S0
Yayın tarihi 13 Nisan 2021 -
(ÖZEL) Haber: Azim DENİZ / Kayseri’nin Bünyan ilçesinde bulunan, Kayseri Açık cezaevine rüşvet operasyonu yapıldı. Operasyon sonrası, cezaevi müdürü, müdür yardımcısının da içerisinde olduğu 13 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak kapalı cezaevine gönderildi.
Gelen şikâyetler üzerine, Bünyan Cumhuriyet Savcılığı, Bünyan Polis ekipleri ile Kayseri Açık cezaevine operasyon yaptı. İddiaya göre Hüseyin D. isimli şahıs, MR firması adına Orhan Y. isimli şahıssa vekâlet vererek Ceza evi alım ihalesine firması girmesini sağladı. İhaleye Mehmet E. isimli başka bir şahıs daha girdi. Şikâyetler sonucu, kontrölerin incelemesi sonrasında, Cumhuriyet savcılığı ihaleye fesat karıştırma ve rüşvet operasyonunu başlattı.

Operasyonda 16 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan cezaevi personelinin banka hesaplarına, ihalelere katılan firma yetkilileri tarafından çeşitli zamanlarda para gönderildiği, Cezaevi personelinin ihaleye katılan firma yetkilileri ile çeşitli yemek ve eğlencelerde bir araya geldiği, cezaevi personelinin ihale yaparak, cezaevine gereksiz ve piyasa şartlarının çok üstünde malzeme aldığı, bu ihalelerde, rüşvet karşılığı ihalelere fesat karıştırıldığı gibi iddialar bulunmakta.

Mahkemeye çıkartılan şahıslardan. 1.Müdür Nihat A., 2. Müdür Yalçın B., açık cezaevinde ve ihale komisyonunda görevli sağlık memurları Ferhat T., Kadir K., Ambar memuru Mustafa K., Bilgisayar işletmeni Mahmut H., cezaevi infaz kurumunun muhasebe yetkilisi ve sayman Murat K., İhale komisyon başkanı. Murat G., İnfaz koruma memurları, Ömer Faruk K., İhaleye giren firmaların yetkili ve sahipleri, Hüseyin D. Murat E., Orhan Y., İhale iaşelerinden sorumlu İnfaz koruma memuru. Mustafa Erdal M. Tutuklanarak ceza evine gönderildi.

Mahkeme, sanıklardan, Aylin E., Neşe D., mevcut delil durumuna göre, delil karartma ihtimallerinin olmaması, Aylin E. ve Neşe D.nin 2 çocuğu bulunması ve anne bakımına muhtaç olması, avukat Gültekin A.nın olay tarihinde, yaşı küçük olması, mahkemede ki tutum ve davranışı nedeni ile Bünyan Cumhuriyet savcılığının tutuklanma talebinin reddine, adli kontrol taleplerinin uygulanmasına. Adli kontrol şartlarının ihlalinde şahısların tutuklanmasına karar verdi.
Kategori

Reklam

Yorumunu ekle