Gökyüzü masmavi, bulutlar bembeyaz ama yer yüzü simsiyah…

403
https://www.youtube.com/watch?v=XcZ62exLJp0
Yayın tarihi 22 Kasım 2019 -
Haber-Foto: Şeref Kahraman / Kayseri’de bu sabah Kocasinan ilçesinden çekilen ve gökyüzünün masmavi, bulutların bembeyaz, yer yüzünün ise simsiyah olduğu fotoğraflar bir kez daha hava kirliliğini gözler önüne serdi.
Kayseri’de her kış mevsiminin yaklaşması ile kabus yaşatan hava kirliliği, Kasım ayının sonlarına doğru kendini yine gösterdi. Kayseri ili Kocasinan ilçesi Ahi Evran Mahallesi’ndeki tepeden objektiflerimize şehir manzarasındaki hava kirliliği takıldı.
Fotoğraflarda gökyüzü masmavi, bulutlar bembeyazken, yeryüzünde simsiyah bir havanın hakim olduğu görülüyor. Türkiye’nin en önemli kış turizmi merkezlerinden olan Erciyes Dağı’nın eteklerinde ve şehrin merkezinde kirli bir duman yükseliyor.
Binalarda ve evlerde kullanılan katı yakıtlar, trafikte araçlardan çıkan kirli dumanlar ve yakılan anızlar nedeniyle fazlalaşan hava kirliliği yüzünden vatandaşlar kirli hava soluyor. Bu konuda uzmanlar da sık sık uyarıda bulunuyor. Her yıl dünyada 4.2 milyon kişi hava kirliliğinden dolayı ölüyor. Uzmanlar, plansız kentleşme, fosil yakıtlı motorlu taşıtların sayısındaki artış ve düşük kaliteli yakı kullanımı nedeniyle hava kirliliğinin arttığını, karbon salınımını azaltmak için derhal önlemler alınması gerektiğini vurguladılar.
Kategori

Reklam

Yorumunu ekle