GELECEĞİN SANATÇISI DENİZ’DEN EN ANLAMLI SERGİ

197
Yayın tarihi 8 Mart 2020 -
Haber: Şeref Kahraman – Kayseri Deniz Postası Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, Deniz Postası TV sahibi gazeteci Azim Deniz’in kızı Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümünde Yüksek Lisans öğrencisi olan Nergis Deniz açtığı ‘anıt sergi’ ile Kocaeli’de büyük farkındalık yarattı.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle İzmit Kent Konseyi, İzmit Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi Tiyatro Kulübü ortaklığında sergi açıldı.

Sergi açılışına İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, İzmit Kent Konseyi Gençlik Merkezi Başkanı Ezgi Çalışkan ve Kocaeli Üniversitesi Tiyatro Kulübü üyeleri katıldı.İzmit Kent Konseyi Gençlik Merkezi Başkanı Ezgi Çalışkan, yaptığı konuşmada,“Programımızda canlı heykel olarak performans sergileyen arkadaşlarımızın temsil ettiği kadınlar dünya ve ülke tarihinde büyük izler bırakmış insanlar. Kadınlarımıza örnek olması amacıyla böyle bir program gerçekleştiriyoruz” dedi.

Serginin yaratıcılarından olan Kayseri Deniz Postası Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, Deniz Postası TV sahibi gazeteci Azim Deniz’in kızı Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümünde Yüksek Lisans öğrencisi olan Nergis Deniz’in de Ülkemizde cinayete maruz kalan 40 kadının yazmaları ve saçları sembolik olarak sergileniyor. Sergiyle ilgili konuşan Deniz, “Feminist sanat hakkında bir araştırma yaparken kadın cinayetlerine dikkat çekmek istedim. Öldürülen kadınların ne şekilde öldürüldüklerine baktık. Birçok kadınımız cinayetlere kurban gitti fakat 40 kadın var burada. Bunun sebebi ise kültürümüzde 40 sayısının sembolik olmasıdır. Kadınlarımızın yazmaları ve saçları temsili olarak panoda bulunmakta” diye konuştu.
Tiyatro kulübü 3 saatlik bir performans gösterirken, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği görüldü.
Kategori

Reklam

Yorumunu ekle