‘DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK OLAN KADINLARDIR’

201
Yayın tarihi 6 Mart 2020 -
Haber-Foto: Şeref Kahraman, Ece Eraslan – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Deniz Postası TV’ye konuk olan kadınlar birlik mesajı verdiler. Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şube Başkanı eczacı Ayşe Uzunlu, “Dünyayı değiştirecek olan kadınlardır. Biz birlikte güçlenerek kalkınmayı sağlayacağız” derken, Kayseri Kadın Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı avukat Eylem Sarıoğlu ise “İstanbul Sözleşmesi’ne tepkiler var, bu yasanın değiştirilmesi öneriliyor. Biz İstanbul Sözleşmesi bizi yaşatır diyoruz” dedi. Eğitim – Sen Kadın Sekreteri öğretmen Nilgün Demir Nuray da “Biz kadınların dayanışma ve birlik içerisinde yapamayacağı şey yoktur” diye konuştu.
Kayseri’nin en çok izlenen internet televizyonu Deniz Postası TV’de yayınlanan ve gazeteci Tolga Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu ‘Kayseri Gündemi’ programının konukları kadınlar oldu. Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şube Başkanı eczacı Ayşe Uzunlu, Kayseri Kadın Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı avukat Eylem Sarıoğlu ve Eğitim – Sen Kadın Sekreteri öğretmen Nilgün Demir Nuray, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili Tolga Yılmaz’ın sorularını yanıtladılar.
DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK OLAN KADINLARDIR
8 Mart’ın acı bir gün olduğunu ifade eden Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şube Başkanı eczacı Ayşe Uzunlu, “Dünyanın her noktasında kadınlar aynı sorunları yaşamaktadır, kadına şiddet her geçen gün artmaktadır. Bu yılın teması ‘Çalışma hayatını değiştiren kadınlar’dır. Dünyayı değiştirecek olan kadınlardır. Evde olan kadınlar, çalışan kadınlar üretiyorlar. Biz birlikte güçlenerek kalkınmayı sağlayacağız. Biz Pazar günü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne hazırız, o gün kaybettiğimiz kadınları anacağız, yürüyüş yapacağız” diye konuştu.
“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİZİ YAŞATIR”
Kayseri Kadın Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı avukat Eylem Sarıoğlu ise talepleri olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Kadınların uzun yıllardır talepleri net, sömürüsüz, eşit haklarla yaşamak istiyoruz. Yaşamda daha güçlü bir eşitlikten bahsediyoruz, özellikle şiddetin ortadan kaldırılmasında temel nokta olduğunu düşünüyoruz. Son dönemde özellikle İstanbul Sözleşmesi’ne tepkiler var, bu yasanın değiştirilmesi öneriliyor. Biz diyoruz ki İstanbul Sözleşmesi bizi yaşatır, sözleşmenin tüm yükümlülüklerini yerine getirin. Biz Kadın Bakanlığı istiyoruz. Yoksulluğun faturasına katlanmak istemiyoruz, gözyaşı, şiddet olmasın demek için alanlarda olacağız.”
“BİZ KADINLARIN DAYANIŞMA VE BİRLİK İÇERİSİNDE YAPAMAYACAĞI ŞEY YOKTUR”
Eğitim – Sen Kadın Sekreteri öğretmen Nilgün Demir Nuray da “Biz kadınların dayanışma ve birlik içerisinde yapamayacağı şey yoktur. Sendikalı olmak, örgütlü olmak çok önemlidir. Çalışan kadınlar olarak ücretsiz kreş, eğitimdeki fırsat eşitlik istiyoruz. Ücretsiz ulaşım, yaşlı bakımı, doğum izinlerinin uzatılması gibi bir çok taleplerimiz var” şeklinde konuştu.
Kategori

Reklam

Yorumunu ekle