Dünya liderine 2 dakikalık saygı duruşu

400
https://www.youtube.com/watch?v=6QJY9wRshB8
Yayın tarihi 10 Kasım 2019 -
Haber-Foto: Şeref KAHRAMAN/ Ülkemizin kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına Türkiye’de olduğu gibi, Kayseri’de de hayat saat 9’u 5 geçe 2 dakika durdu. Başka hiçbir ülkede hiçbir lider için böyle bir anma yapılmazken, sadece Atatürk’e ve Türk milletine özel bu anma 81yıldır sürüyor.
Tüm Türkiye genelinde 80 milyonun kimsenin zorlaması olmadan katıldığı bu saygı ve anma nöbetinin dünyada eşi ve benzeri yok. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Vali Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tümgeneral Ercan Teke ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Memduh Büyükkılıç, Atatürk anıtına çelenk sundu.Tören alanında binaların çatılarında özel harekat polislerinin güvenlik önlemi aldığı görüldü.
Anma törenine Vali Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tümgeneral Ercan Teke ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Memduh Büyükkılıç, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Dursun Büyükbaş, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, Baro Başkanı Av. Cavit Dursun, ERÜ rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, CHP İl Başkanı Ümit Özer, İYİ Parti İl Başkanı Süleyman Bozkurt ile vali yardımcıları, Kayseri 12’nci Hava Ulaştırma Üs Komutanı Aziz Adalı ile askeri erkan, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ile polis mensupları, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
7’DEN 70’E HERKES SAYGI DURUŞUNDA
Saatler 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler için 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Bu sırada göndere çekilen Türk bayrağı da yarıya indirildi.
HAYAT 2 DAKİKA DURDU
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata veda ettiği saat olan 09.05’te 81 yıldır olduğu gibi Kayseri’de hayat 2 dakikalığına durdu. Cumhuriyet Meydanı’nda yüzlerce vatandaş tören alanında, yolda seyir halindeki sürücüler ise araçlarını durdurup, araçlarından inerek sirenlerin çalmasıyla birlikte bu cennet vatanın kurucusuna saygı duruşunda bulundu.
Atatürk’ü anma programları gün boyu yapılacak etkinliklerle devam edecek.
Kategori

Reklam

Yorumunu ekle