Beyazşehir Esnaf TOKİ’de neler oluyor?

552
https://www.youtube.com/watch?v=onLpgLL7vUs
Yayın tarihi 17 Temmuz 2019 -
Haber: Şeref Kahraman / Kayseri’de 834 konutluk Beyazşehir Esnaf TOKİ’de kuraya girerek ev sahibi olan ancak 2018 yılından beri evleri teslim edilmeyen vatandaşlar artık isyan bayrağını çekti. Ev sahipleri, evlerine oturabilmek için gece gündüz bina önünde toplanıp seslerini duyurmaya çalışıyor.
Gazetemize yaşadıkları mağduriyeti anlatan ev sahipleri, “Beyazşehir Esnaf TOKİ’de insanlar kuraya girerek ev sahibi oldu. Evlerimizi 2018 yılı 9.aya teslim edeceklerini söylediler. Her aradığımızda gün verdiler. Bu vakte kadar oyaladılar. Seçimden sonraya attılar, Ramazan Bayramı’na attılar, şimdi Kurban Bayramı diyorlar. İnsanlar 17 aydır hem burası için, hem de kendi oturdukları evlere kira ödüyorlar, çocuklarımızı okula dahi yazdıramıyoruz. Sözlerin de durmuyorlar, yardımınızı talep ediyorum” diye konuştu.
Yetkililerin birbirlerine suç attığını söyleyen bir vatandaş da “Esnaf Odaları Başkanı Ahmet Övünç firmaya atıyor, firma belediyeye atıyor, belediye de firmaya. Bu üçlü döngü içerisinde mekik dokuyoruz ev sahiplerine bunların söylediği tarihi söylediğimiz için çıkın diyorlar kiminin eşyası anne babasında sözlerini tutmuyorlar” dedi.
Başka bir vatandaş ise “Esnaf Odası Başkanı ile görüştük bugün kapı numaralarını alacaklarmis sanrada mesken için müracaat edeceklermis yani hep aynı senaryo önümüzdeki ay otururmuyuz dedim cevap kesin birşey söyleyemem dedi yani anlayacağınız bu iş onuncu ayı bulur eğer bir aksilik çıkmazsa kimse bayramdan önce otururum diye de heveslenmesin be onuncu ayada razıyım ama oda olmayacak arkası karanlık” diye yorum yaptı.
Proje müdürü ise bina önünde toplanan vatandaşlara yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Normalde TOKİ’nin Kanun Hükmünde Kararnamesi var. TOKİ’ye iş yapan müteahhitler belediyeye ruhsat projeleri ve inşaat ruhsat başvuru dilekçeleri verdikten sonra 15 gün içerisinde ruhsat verilir. Ben bu ibareyi Melikgazi Belediyesi’ne anlatamadım. O arazinin imar çalışması yapılmadığı için imar çalışmasını beklemek gerektiğini söylediler, imar çalışması bitti, evrakları alıp verdik. Ruhsata başvurdum, belediye başkanı ile görüştürmediler. Buradaki işi, bu zor projeyi 22 ayda bitirdim, 30 aydır ruhsat almaya uğraşıyorum, başıma neler neler geldi? Görüşmek istemeyen, benden para isteyen belediye başkanları, neler neler ile karşılaştım. Kendimden başka hiçbir Allah’ın kuluna inanmıyorum. Şimdi de asansör tescil belgeleri isteniyor. Bu hafta içerisinde tescil belgelerini almaya çalışacağız. Ben kimseye kesin bir tarih veremem.”
Kategori

Reklam

Yorumunu ekle