Avukat kadınlar meydanlara indi: “Kadına şiddet toplumun sorunudur”

222
Yayın tarihi 9 Mart 2020 -
Haber-Foto: Şeref Kahraman- Kayseri Barosu Kadın Haklarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nilay Karahan, “Kadına yönelik şiddet ve kadının eğitime, çalışma hayatına be siyasete katılımındaki engeller sadece kadın sorunu değil, toplumun sorunudur” dedi.

Kayseri Barosu Kadın Haklarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nilay Karahan ve kadın avukatlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Kadınlar adına konuşan Av. Nilay Karahan, karar merci organlardaki kadın sayısının artışı ile kadın cinayetlerini azaltmada ve kadın haklarının korunmasında ciddi rol oynayacağını ifade etti. Karahan, “Kadının bir birey olarak görülmesi ve tek bir kimliğin içinde tanımlanmaması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü kadın, sahip olduğu bütün rollerin yer aldığı zengin bir tanımın içinde hayat bulabilir ve gerçek değerini kazanabilir. Ne yazık ki yüzlerce kadının psikolojik, fiziksel şiddet gördüğü hayta öldürüldüğü bir dünyada yaşıyoruz. Kadın hakları gününde dahi kadınların uğradığı şiddet ve can kayıpları haberlerini izliyoruz. Kadına yönelik şiddet ve kadının eğitime, çalışma hayatına be siyasete katılımındaki engeller sadece kadın sorunu değil, toplumun sorunudur. Ortak amacımızın nüfusun yarısını oluşturan kadınları diğer yarısı ile eşit konuma getirmek için çözümler geliştirmek ve kadınların gücünü hayatın her alanına eşit katmak olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Av Nilay Karahan, kadının aile kurumunun yapı taşı ve temeli olduğunu sözlerine ekledi.
Kategori

Reklam

Yorumunu ekle