12 bıçak darbesi ile öldürülen Berat’ın ailesini yıkan karar

394
https://www.youtube.com/watch?v=Hdc8h7mm7t4
Yayın tarihi 14 Kasım 2019 -
Haber-Foto: Şeref Kahraman – Kayseri’de 17 yaşındaki genci çıkan kavgada sokak ortasında göğsünden ve karnından bıçaklayarak öldüren ve bu suçtan tutuklu yargılanan 27 yaşındaki sanığın, meşru müdafaa kapsamında ceza verilmesine yer olmadığına karar verilerek tahliye olmasının yankıları sürüyor. Karara itiraz eden Berat’ın babası oğullarının böyle bir ölümü hak etmediğini söylerken, annesi ise oğlunun fotoğrafını öperek gözyaşlarına boğuldu.
12 BIÇAK DARBESİ İLE ÖLDÜRDÜ, MEŞRU MÜDAFAADAN TAHLİYE OLDU
21 Mayıs’ta Melikgazi ilçesine bağlı Karacaoğlu Mahallesi Akyazı Çıkmazı’nda meydana gelen olayda 17 yaşındaki Berat Küsen ve 27 yaşındaki Hanifi U. arasında tartışma çıktı. Çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesinin ardından Berat Küsen, karnından ve göğsünden bıçaklandı. Berat Küsen’in yardım çağrısına koşan mahalle sakinlerinin haber vermesi üzerine olay yerine gelen 112 ekipleri, ilk müdahaleyi yaptı. Ağır yaralanan Berat Küsen hastaneye kaldırılırken, yolda hayatını kaybetti. Olay sonrasında 27 yaşındaki Hanifi U. bacağından yaralı bir şekilde polis ekipleri tarafından suç aletiyle birlikte yakalandı. Kayseri Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Hanifi U., tedavisi tamamlandıktan sonra gözaltına alınıp, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 4 Kasım 2019’da Kayseri 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk celsesinde tutuklu sanık Hanifi U.(27) hakkında mahkeme heyeti, meşru müdafaa kapsamında ceza verilmesine yer olmadığına karar vererek sanığı tahliye etti. Sanığa ayrıca ‘yasak silah bulundurma’ suçundan verilen 5 ay 20 gün ceza ertelendi. Karar sonrası 17 yaşındaki gencin yakınları adliye koridorunda sinir krizleri geçirdi.
ÜYE HAKİM MUHALEFET ŞERHİ KOYDU
Gerekçeli kararda savcılığın mütalaasında ‘çocuğa karşı kasten adam öldürme’ suçundan ceza istediği ancak oy çokluğu ile verilen kararda sanığa kusurunun bulunmaması gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına hükmedildi. Muhalefet şerhi veren üye hakim ise bir tanığın ikaz ve uyarısına rağmen 12 defa bıçak darbesi vurarak meşru savunma sınırını aştığı gerekçesiyle sanığın cezalandırılması gerektiğine kanaat etti.
Kategori

Reklam

Yorumunu ekle