Tarihi Bir An! Türksat 6A Başarıyla Uzaya Fırlatıldı!

30
Yayın tarihi 9 Temmuz 2024 -
Türkiye’nin yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, uzaya fırlatıldı. Türkiye’de tarihi anların yaşandığı fırlatma töreni için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan neler söyledi? Erdoğan, videolu mesaj gönderdi.
Yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan uzaya fırlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın uzaya fırlatma törenine video mesaj gönderdi.

Uzaya Fırlatma Başarılı Oldu!
Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın yörüngeye fırlatılmasının ardından uydudan ilk sinyalin alındığı açıklandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, “Ve uydumuzdan ilk sinyali, planlanan şekilde 67. dakikada başarıyla aldık. Hayırlı olsun” diyerek müjdeyi verdi.
Uydudan ilk sinyalin alınmasıyla, fırlatma ve uydunun roketten ayrılma sürecinin başarıyla tamamlandığı kesinleşmiş oldu.
Gecikmeye Rağmen!
Türk mühendislerce üretilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A hava koşulları nedeniyle yaşanan 2 saat 10 dakikalık gecikmenin ardından Türkiye saati ile 02.30’da ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarılı bir şekilde fırlatılmıştı. 10 ila 15 gün arası bir süre zarfında asıl yörüngesine yerleşmesi beklenen uydunun, yaklaşık 1 ay içerisinde de aktif hale geleceği belirtilmişti.
Az Önce Uzaya Fırlattık!
Konuya ilişkin açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün ülkemiz ve milletimiz açısından yeni bir gurur vesilesine daha hep beraber şahitlik ediyoruz. Yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı az önce uzaya fırlattık.
Ülkemizin uzaydaki istikbali için büyük önem taşıyan 6A projesindeki alt sistemlerin, uydu yer istasyonu ve yazılımların yüzde 81’den fazlasını millî imkânlarla Türkiye olarak kendimiz ürettik. 2 buçuk sene önce uzaya fırlattığımız 5B uydumuzda olduğu gibi 6A’da da SpaceX firmasının Falcon 9 roketini tercih ettik. Sayın Elon Musk ve SpaceX firmasıyla çeşitli alanlarda tesis ettiğimiz iş birliğinin güçlenmesinden memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.
#kayseri #türksat6a #türkiye #uydu
Kategori

Reklam