Milli Eğitim Bakanı’ndan Öğretmenlere Atama Müjdesi!

239
Yayın tarihi 23 Nisan 2024 -

 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle verilen resepsiyonda ‘Öğretmenlere Atama’ müjdesi verdi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  ve TBMM’nin açılışının 104. yıldönümü nedeniyle Meclis Tören Salonu’nda resepsiyon verildi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, verilen resepsiyonda basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Müfredat Hakkında Eleştiriler

Sıklıkla gündeme gelen ‘Müfredat’ tartışması ile ilgili çalışmalara başlandığı müjdesini veren Bakan Tekin, “OECD’nin yaptığı derecelendirme mekanizmaları var. Kamuoyunun bizimle yarıştırdığı ülkelerdeki müfredat yoğunluğu ile bizimkini karşılaştırdık. Oradaki yoğunluğa yaklaştırmaya çalıştık. O ülkelerden yaklaşık 2 kat fazla müfredat yüklüyoruz çocuklara. Birincisi, çocuklara daha fazla müfredat yüklüyoruz, ikincisi ise orada olduğu gibi beceri temelli değil, bilgi, kazanım temelli veriyoruz. Bahsettiğimiz ülkelerde çocukların aldıkları eğitimi gündelik yaşam becerilerine dönüştürüp dönüştüremediği ölçülürken biz normal bilgi olarak veriyoruz. Halbuki bahsedilen sınavlarda bunlar ölçülüyor. Hem müfredat olarak daha fazla hem de farklı bir mantıkla verdiğiniz zaman rekabet edemiyorsunuz” açıklamalarını yaptı.

Müfredatta Sadeleşme

Bakan Yusuf Tekin, sözlerinin devamında ‘müfredat’ı seyrelteceklerini belirterek, “Halbuki biraz bunu seyreltsek, çocuklarımızın kapasitelerine uygun, öğretmenlerimizin süresinde yetiştirebileceği hale getirebilsek hem çocuklarımız daha rahat öğrenecek hem de sistem rahatlayacak hem öğretmen arkadaşlarımız koştura koştura müfredatı yetiştirmek için çaba harcamak zorunda kalmayacak. Dolayısıyla ortalama yüzde 35 bandında bir seyreltme var” diye konuştu.

Öğretmen Atamalarına Dair

Herkesin merakla beklediği öğretmen atamalarına ilişkin müjdeli haberi veren Bakan Tekin, atama sayıları ile ilgili net bilgi vermekten kaçınarak, “Öğretmen atama sayılarını Hazine ve Maliye Bakanımızla birlikte önümüzdeki hafta içerisinde açıklayacağız” ifadelerini kullandı.


#öğretmen #atama #millieğitimbakanlığı #öğretmenataması #23nisanulusalegemenlikveçocukbayramı #23nisan

Kategori

Reklam